azıcık şans gerek…

8 04 2010

Ne kadar çok uğraşıp didinsek de hayat bazen insana istediğini vermiyor. Engelleri aşmak için, hedefe ulaşmak için daha fazla çabalamak gerek, daha çok düşünmek, daha akıllı hareket etmek gerek. Ama ne yazık ki tüm bunlar her zaman yeterli olmuyor. İşte bu yüzden gerçek olup olmadığından emin olmadığım şu hikayeye bayılıyorum…

Hint İmparatoru, zamanın birinde satranç oyununu Pers İmparatoruna hediye olarak göndermiş. Hediyenin yanına bir de mektup iliştirmiş. Oyunun nasıl oynanacağına dair hiç bir bilgi vermeyip mektuba şunları yazmış: “Kim daha çok düşünür, kim daha iyi  bilir, kim daha ileriyi görürse o kazanır. İşte hayat budur…”

Pers İmparatoru, vezirlerinden bir tanesine oyunu çözmesini ve Hint İmparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun yaratmasını emretmiş. Vezir haftalarca çalışmış ve sonunda satranç oyununu çözmüş. Daha sonra da tavla oyununu icat etmiş. Pers İmparatoru tavla oyununu Hint İmparatoruna göndermiş ve hediye ile birlikte bir mektup yazmayı ihmal etmemiş. Mektubuna şunları yazmış: “Kim daha çok düşünür, kim daha iyi bilir, kim daha ileriyi görürse o kazanır. Ama biraz da şans gerekir. İşte hayat budur…”

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s
%d bloggers like this: